LOHESURFI REEGLID – turvaline surf kõigile
Selleks, et tagada kõigi turvalisus ja positiivne surfikogemus – nii kaldal kui vees – on oluline teada ja järgida reegleid. Vaatame üle ja tuletame meelde olulised lohesurfi reeglid, mis kehtivad igal pool ja igal ajal:
KALDAL:
- Vetteminejal ehk lohe tõstjal on eesõigus lohe langetaja ehk väljatulija ees! Seda sellel põhjusel, et kaldal on reeglina tuul puhangulisem ja ohutegureid rohkem. Oota nii kaua vees kuni näed sobivat hetke väljatulekuks – ära roni vettetulijale selga!
- Kaldal olles ole tähelepanelik ja märka teisi surfareid! Kui näed segaduses surfarit või valesti ülesseatud lohevarustust – mine aita! Ka kogenud surfaril võib olla midagi olulist meelest läinud või märkamata jäänud.
- Austa teisi surfareid ja veest tulles keri liinid poomile kokku, et need ei jääks teistele ette. Säti lohe tuule suhtes korrektselt maha, vajadusel pane lohe peale lisaraskust (nt liiva, väldi teravaid objekte) ja pane laud turvalisse kohta.
- Lohet üles aidates ole käemärkide suhtes tähelepanelik! Vaid üles suunatud pöial on signaal, et võid lohe lahti lasta. Ära palu abi suvaliselt möödujalt!
- Patsutus pea peale on signaal, et surfar soovib abi lohe alla võtmisel. Aseta lohe maha ettevaatlikult ja oota kuni omanik oma loheni jõuab ning selle asetuses veendub.
VEES:
- PAREMA KÄE REEGEL – surfaril, kes liigub PAREMAL HALSIL ehk paremale on EESÕIGUS! Vasakule liikuja ei tohi sundida paremale liikujal muutma oma kiirust või sõidusuunda.
- Kui sinu tee ristub teise surfariga samal halsil – allpool tuult asuval surfaril on eesõigus ülevalpool tuult asuva sõitja ees! Sa ei tohi sundida tal muuta oma sõidutrajektoori.
- Samal kursil sinu ees aeglasemini liikuval surfaril on eesõigus.
- Möödasõidul liigutab ülevalt tuult sõitja lohe võimalikult kõrgele ja allatuult asuv sõitja võimalikult madalale.
- Enne suunavahetust ehk ümber pööramist vaata tuldud suunda tagasi ja veendu, et saad pöörde sooritada! Kui sinu järel sõidab teine surfar ja soovid pöörata, anna sellest märku tehes sõrmega nähtaval kõrgusel ringe.
- Hüppaja/trikitaja peab veenduma triki tegemisel turvalisuses ja ohutus, min. 50m raadiusega vabas ruumis! Samal ajal on ka teised surfarid tähelepanelikud ja vajadusel surfavad magusast trikikohast eemal – nii saavad oma distsipliini harrastada ja harjutada kõik.
- Surfaril, kes võtab lainet/sõidab lainel, on eesõigus.
- Vees olijal (laua kaotanud, kukkunud surfaril vm) on eesõigus! Anna talle ruumi, muuda suunda või möödu ohutut kaugust hoides. Kindlasti hoia silmad lahti – ta võib abi vajada.
- Abivajaja annab teistele oma olukorrast märku mõlema käega lehvitades.
- Kui ristad teise surfariga liinid – lase kohe poomist lahti ja tõmba quick release, et lohes ei oleks jõudu. Kahel sõlmes ja kontrollimatul lohel on kahekordne jõud!
- Laua viimist teise surfarini peab harjutama ja see ei ole lihtne. Ära ülehinda oma oskuseid! Sageli on ohutum laua kaotanud surfaril ise oma lauani jõuda.
Oluline on VÄLTIDA KOKKUPÕRGET – kaassurfari vm takistusega. Kui märkad, et teine surfar reegleid ei tunne, ära ürita seda probleemi vees lahendada. Tuleta talle korrektseid reegleid sõbralikult kaldal meelde.
Vali surfiks oma oskustele vastav tuuletugevus ja koht. Algajana vali avar ja lai rand, kus on turvaline nii lohevarustust üles seada kui surfata. Hoia eemale kividest ja muudest ohtlikest takistustest. Ära surfa üksi!
Spottide leidmiseks kasuta Laisk Lohe kaarti – Laur Peedu on sinna märkinud kõik lohetatavad ja mittelohetatavad kohad koos kirjeldustega. Kaardi leiad SIIT.
Reaalaja tuuleinfo (tugevus, suund) leiad SIIT.
Kogenud surfar annab algajale ruumi. Alles alustav surfar arvestab samuti kaassurfaritega ja hoiab ohutut distantsi.
Kõige olulisem on olla tähelepanelik ja teistega arvestav. Eeskujulik surfar hoiab neid reegleid meeles teoorias ja rakendab praktikas – lohesurf on ekstreemsport ja reeglite järgimine on meie spordiala juures ülioluline. Samuti on ülioluline säilitada elementaarne viisakus. Arvesta kaassurfaritega, enneta ohtlikke olukordi, vajadusel mine teisele surfarile appi! Hoiame kokku ja tagame turvalise surfi meile kõigile!
Kui sinu lohesurfi teekonda on sisse jäänud pikem paus või soovid lihtsalt meeldetuletavat tundi, võta meiega ühendust ja registreeri end edasijõudnu koolitusele. Tark surfar eelistab kogenud koolitaja tundi – sõber ei pruugi alati olla parim koolitaja.
Lisainfo ja registreerimine: Madis +372 5850 3806 / koolitus@nowork.ee
Piltide allikad Kitesurf Culture & KBC