Viimati käis No Work Surf Club lumesurfiparadiisis Pallasel aastal 2019. Siis tuli igasuguseid takistusi vahele ja laagrid jäid meie jaoks ära. Nüüd, neli aastat hiljem, saime siia tagasi tulla!
Hea meel oli taas sõpradele Lappis surfiklubist külla minna. Ja suurimad tänud korraldamise eest lähevad samuti neile.
Üritame selle ülivõrdes ägeda kogemuse kuidagi sõnadesse panna. Tänases mini-surfireisikirjas räägime laagrist üldiselt, meie kogemusest ja jagame järgmiseks korraks ka mõned soovitused.
Pallas Kiteweek toimub looduskauni Yllas-Pallas rahvuspargi alal. Hotelli ümbritseb puutumata ja puhas loodus, lumerohked orud ja 9 mäge (1 neist tõstukiga). Puhas õhk, ideaalsed tingimused lohetamiseks.. mida veel tahta?
- MINEK/TULEK
Traditsiooniliselt oleme me laagrisse alati auto(de)ga läinud. See on kõige mõistlikum variant ja kütusekulu jagades ning autojuhti vahetades on see 15-tunnine sõit täiesti tehtav. Soovi korral saab ka vahepeatuse teha (meie ööbisime tagasiteel Oulus).
Autoga saab ka kõige rohkem varustust kaasa vedada. Esimese laevaga tulles jõuab südaöö paiku kohale. Lisaks on auto olemasolu ka koha peal suureks abiks kui on soovi kaugemale sõitma minna vms.
Helsinkist Pallasele on ~1030km.
- TINGIMUSED
Pallasel jätkub tegevust kõigile – nii lumelohetamisega tutvujatele kui kogenud adrenaliinihulludele. Samuti ilma loheta lumelauduritele ja suusatajatele – Pallasel kohe hotelli kõrval on tõstukiga mägi (tõstuk avatakse tavaliselt põhinädala viimasel päeval, laagrilised tõstukipiletit soetama ei pea; meie ronisime enne avamist mitu korda kondimootori abil mäkke) + Levi suusakuurort on 40 minuti kaugusel, samuti Yllas.
Surfitingimused on muutlikud ja endale sobiva tuuletugevusega spoti saab ise valida – tugevama tuule otsingud viivad kõrgemale mägedesse, sõita saab ka orgudes ja järvede peal.
Pallase looduspargis on lähestikku 9 erinevat mäge ja need kõik on võimalik läbi sõita ilma lohet alla laskmata. Mäed on kõrged, kuid üsna tasased.
Nagu surfireiside puhul ikka – kunagi ei tea, kuidas tuule ja ilmaga veab. Tuulejumal oli sel reisil meie vastu hea ja saime iga päev tuult, nägime ka päikest. Ilmad olid mõnusad ja miinused pigem väiksed. Meil vedas täiega. Pallasel on tegelikult üldse see vedamise tõenäosus suur.
- MAJUTUS
Pallase hotell on “see täiesti klassikaline suusahotell”, mis viib nostalgilisele ajarännakule. Hubane ja puhas, väga sõbraliku personaliga. Toitlustus (hommiku- ja õhtusöök) on elamus omaette – lai valik ja imelised maitsed. Hotellis on saun, baar, põhinädalal on avatud ka pop-up surfipood.
- PÄEVAKAVA
Sel aastal nägi meie päevakava keskmiselt välja umbes selline:
8.00-9.00 paiku hommikusöök
10.00 pakime kelkudele vajaliku varustuse ja hakkame hotelli juurest spotti liikuma
14-15 jõuame tagasi hotelli, sööme hommikul tehtud võikud ja teeme turgutava õlle
16.00 saun
17.00 õhtusöök ja melu
.. edasi kulgeme kava järgi (kino, koolitused, vestlusõhtud, hütipidu, trapetsipidu jne)
Muide – trapetsipidu on meie kodustesse lohelaagritesse just nende naabrite käest tulnud 🙂
- Tahaks tulla..
Millega võiks arvestada? Mida kindlasti kaasa pakkida? Jne. Räägime siis meie kogemusest.. 🙂
Arvestada tuleb muutlike ilmaoludega ja kaasa võiks pakkida võimalikult palju erinevaid (soojendus)kihte, sokke jne. Kihiline riietus on kõige “õigem” – nii saad spotti jõudes kihte lisada/ära võtta.
Räätsad on rangelt soovituslikud. Ilma nendeta on lumes kõndimine kordades väsitavam ja aeganõudvam. Meie rentisime räätsad koha pealt. Samuti on varustuse vedamiseks oluline kaasa võtta koormarihmadega kelk, mis Sinu järel kaasa lohiseb. Asjade kelgul vedamine on lihtsam kui kogu kompoti seljas kandmine. Matkamist lihtsustasid ka suusakepid.
Snäkid-joogid kaasa. Hommiku- ja õhtusöök on hotellis, lõunal on mäel sportides hea midagi näksida – vorstid, juustud, võikud, batoonid jne. Termosega päevaks soe jook kaasa. Kogemus ütleb, et ega magusaid šokolaade väga ei tahagi sel nädalal süüa. Väsinud keha soovib soolast. Saunaõlle on mõistlik ka ise kaasa võtta.
Surfivarustus – mida rohkem, seda parem. Ennustust väga pikalt ette vaadata ei saa ja mäestikus on üldse pigem kaootilised olud. Meil oli väga vaikseid 14-17m lohede päevi kui ka 30m/s torm, kus üle 7 ruudusega ei kannatanud sõita. Kohalike soovitus oli kaasa võtta igast kategooriast üks: väike (6-8), keskmine (9-11) ja suur (12+) lohe.
Pop-up surfipoest on võimalik igasuguseid pumbatavaid- ja madratslohesid rentida ja proovida, samuti erinevaid laudasid jm varustust.
Peale surfi leidub veel tegevusi – Arctic Sauna World, jääauk talisupluseks, giidiga öömatkad, fatbike jm.
Raske on emotsioone sõnadessse panna – see laager on lihtsalt meeletult äge ja meeldejääv, täiesti teistmoodi elamus. Ümbritsev loodus on unikaalne, inimesed on toredad ja tingimused surfiks ideaalsed. Seda lihtsalt tuleb ise kogeda. 🙂
Reisile paneme hindeks 11/10 ja soovitame kõigil järgmisel korral meiega liituda! Sel aastal jõudis laagrisse 9 eestlast (üliäge seltskond) – järgmisel korral on meid loodetavasti poole rohkem!
Siit leiad lisainfot Pallas Kiteweeki kohta – https://www.pallaskiteweek.com/