Reedel 01.09.2017 toimus Pirita rannas Eesti meistrivõistluste II etapp lohesurfi vabastiilis (freestyle). Eesti 2017. a meistriks tõusis meie oma Pro Rider Martin Kuuspalu. Järgnevalt interjuu ehk värsked emotsioonid võistlustelt.
Andreas: Martin, võitsid just Eesti Meistrivõistluste II etapi lohesurfi vabastiilis. See oli Sinu jaoks juba kolmas järjestikune etapivõit. Kõigepealt eelmisel aastal toimunud ainsa võistluse ja sellel aastal I etapi Paralepas ning II etapi Pirital. Nüüd oled kahekordne Eesti meister. Palju õnne! Mida sa tahaksid esimese emotsioonina öelda?
Martin: Tunnen, et ei saanud ennast kõige paremast küljest näidata. Soorituse kvaliteet jäi oodatust nõrgemaks. See jäi pisut kripeldama. Lõpus sain võidu siiski kätte. Elame ja treenime edasi.
A: Millised olid võistlustingimused Sinu jaoks?
M: Tundusid natuke paremad kui eelmine aasta samas kohas. Alguses oli vihmane, aga esimese heati alguseks lõppes vihm ja hakkas puhuma. Puhus umbes 6-8 m/s, hiljem 7-10 m/s. Ilm oli parem ja tuul nõrgem. See aasta oli suurte lohede võistlus. Piritalt rohkem ei oska oodata, täitsa ok tuul oli. Samas laine segas natuke freetyle tingimusi.
A: Kuidas hindaksid enda sooritust Paralepas võrrelduna just lõppenud Pirita etapiga?
M: Minu enda poolt oli Paralepas parem sooritus. Pirital oli raskem ja ei teinud nii palju trikke kui oleks võinud.
A: Millises eesti sõidukohas meeldiks Sulle freestyle võistlusel osaleda?
M: Koht kus on flätt. Kus tuul ühtlasem. Saaremaal on selliseks kohaks näiteks Koovi. Lähemale jääb Püünsi, mis on samuti ok. Kuigi seal on kivid kalda ääres, saaks organiseerida turvalise sõiduala kaugemal. Paralepa, kus toimus I etapp, oli ka väga hea. Päris flätt ei olnud, aga selle moodi. Eks neid kohti on veel.
A: Mis trikid tulid?
M: See võistlus oli natuke erinev. Kohtunikud mainisid enne võistlust, et tehke enda seitse trikki ära, sest nende koguväärtus on suurem võrreldes paari tugeva trikiga. Ehk kvantiteet oli seekord oluline. Seetõttu tegin erinevaid raley variatsioone nagu Raley-to-Switch, Raley-to-Blind koos gräbiga. Samaoodi S-Bend, Backroll-to-Switch. Sellised lihtsad asjad kõigepealt, et saaks trikkide arvu täis. Seejärel keskendusin handelpassidele. Kahjuks seekord nii palju ei tulnud kui Paralepas. Aga…kuna trikkide arv oli piisavalt suur, siis sellest piisas, et heatides edasi saada? Kokkuvõttes lihtsamad trikid oli võlusõna ja neid tuli rohkem teha.
A: Eelmine aasta ütlesid et oled C-lohe mees, kas see on muutumas?
M: Ei ole muutunud, aga olen avatud erinevate valikute osas. Tahaks proovida erinevaid lohesid ja erinevaid tüüpe. Võibolla tulevikus liigun hübriidi poole. See hooaeg olen põhiliselt hardcore C mees olnud. Ainult minu kõige suurem lohe on hübriid. Best TS 16m. Sellega olen väga rahul. Ise näen seda, et suur lohe peaks olema hübriid sest ta lihtsalt lendab õhus paremini ja seda on vaikse tuulega vaja. Just seda tõmbejõudu ja stabiilsust. 16m TS annab seda.
A: Milline trikk või trikid on järgmisena töös?
M: Hetkel olen Back Mobe kallal päris palju tööd teinud. Enne võistlust oli see trikk suhteliselt suure maandumise protsendiga, kuid võistluste ajal olin piisavalt liimist lahti, et ühtegi kahjuks ära ei maandunud.
Edaspidi üritan keskenduda rohkem teise halsi trikkidele ehk teha samu trikke, mis juba oskan, lihtsalt teisel suunal. Lisan juba lukus trikkidele switchi, sest see loob parema aluse edasi arenemiseks. Paljud proffesionaalid soovitavad nii toimida. Sellel on nii mõningi pluss. Näiteks füüsiline areng. Lihased ei arene ühepoolselt, vaid mõlemale poole. Näiteks kui praegu teen Back Mobe vasakul, siis hakkan paremale poole harjutama.
A: Kuidas on sinu hinangul Eesti freestyle maastik arenenud võrreldes eelmise aastaga?
M: Areng on olnud suhteliselt aeglane. Trikkide tase on jäänud suhteliselt samaks. Soovin, et tuleks peale uusi entusiaste. Uusi nägusid lisandub kahjuks vähe. Samas on tore näha, et vanad tegijad on alles jäänud ja aitavad seda sporti Eestis edasi viia.
A: Kuidas treenid väljaspool põhihooaega?
M: Põhiline eesmärk on võimalikult palju soojal maal viibida. Kolm reisi sügise, talve ja kevade jooksul võiks ära teha küll. Kui parajasti ei reisi, siis aeroobsed alad nagu jooksmine, ujumine. Natuke ka jõusaali, ronimist. Püüan hoida treeningkava võimalikult mitmekesisena.
A: Mida soovid öelda lõpetuseks?
M: Soovin öelda sama, mis eelmine aasta. Noori võiks tulla freestyle juurde. Tahaks uusi huvilisi näha. Kes vähegi on huvitatud, võib julgelt minult nõu küsida. Aitan hea meelega. Tänan võistluse korraldajaid ja võistluse sponsoreid! Tänu nendele asjad liiguvad.